Poprawna rozmowa kwalifikacyjna i umiejętność wywierania wrażenia na ludziach.
W dzisiejszych czasach rozmowa kwalifikacyjna stanowi obowiązkowy element niemal każdemu postępowania rekrutacyjnego. Wstępna selekcja odbywa się na podstawie curriculum Vitae, czyli cv dostarczanych przez kandydatów, kolejnym etapem jest natomiast rozmowa o pracę. To w jaki sposób przebiega rozmowa, zależy od konkretnej firmy i stanowiska, o które się staramy. Niektóre przedsiębiorstwa przeprowadzają rozmowy indywidualnie, z każdym z kandydatów z osobna. Inne gromadzą wszystkich kandydatów w jednej sali i stawiają przed nimi najróżniejsze zadania.
Jedno z ciekawszych polega na przeprowadzeniu kilkuminutowej rozmowy z kontrkandydatem, a następnie zaprezentowaniu go jako najlepszego kandydata na dane stanowisko. Zdarzają się też zadania wymagające współpracy z kilkoma innymi kandydatami lub inscenizowane scenki. W każdym przypadku przydatna okazuje się umiejętna autoprezentacja. Musisz znać swoje mocne strony i wiedzieć, jak przedstawić je innym. Nie wolno ci ukrywać swoich wad, ale staraj się przedstawiać je jako swoje zalety. Mówiąc, że jesteś uparta, dodaj, że to właśnie dzięki temu konsekwentnie dążysz do celu.
Mówiąc, że jesteś gadatliwa, wspomnij, że nie masz problemów z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Pamiętaj, że wywieranie wrazenia na ludziach to umiejętność, której można się nauczyć. Jeśli masz z tym problemy, ćwicz przed lustrem lub przed znajomymi. W dzisiejszych czasach zdobycie wymarzonego stanowiska wymaga od ciebie o wiele więcej wysiłku, niż tylko stworzenie cv i listu motywacyjnego.